Świeże warzywa z ogrodu zimą – czy to możliwe?

Ogrzewanie szklarni

Wiosną i latem możemy bez trudu wyhodować warzywa, zioła i owoce na grządce. Jeśli chcesz cieszyć się ich smakiem cały rok, warto zainwestować w ogrzewaną szklarnię ogrodową.

W naszej strefie klimatycznej temperatura powietrza zimą spada poniżej zera, co zdecydowanie nie sprzyja uprawie roślin, nawet jeśli do ich uprawy wybierzesz szklarnię. Różnica termiczna między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz powoduje ciągły przepływ ciepła, który również nie jest korzystny dla roślin. Jeśli chcesz utrzymać swoją plantację w dobrej kondycji przez cały rok, szklarnia ogrodowa z ogrzewaniem jest rozwiązaniem dla ciebie.

Do wyboru jest co najmniej kilka rodzajów ogrzewania szklarni ogrodowej, które różnią się od siebie zarówno kosztami instalacji i użytkowania, jak i komfortem eksploatacji. Możesz się zdecydować na ogrzewanie za pomocą prądu czy powietrza, ogrzewanie kanałowe, gazowe, za pomocą pieca albo po prostu ogrzewać szklarnię wodą. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego warto się im przyjrzeć z osobna.

 

Szklarnia ogrodowa ogrzewana za pomocą prądu będzie generowała duże koszty. Zaletą tego rozwiązania jest jednak brak jakichkolwiek „ukrytych” kosztów, czyli wydatków, które objawiają się znienacka w trakcie użytkowania. Ogrzewanie to wykorzystuje grzejniki olejowe lub konwektorowe. Co ważne, system ten można z łatwością zdemontować w okresie wiosenno-letnim.

Ogrzewanie szklarni ogrodowej za pomocą powietrza ma kilka bardzo ważnych zalet. Przede wszystkim, pozwala na osiągnięcie pożądanej temperatury w bardzo krótkim czasie i przy użyciu minimum sprzętu. Jak sama nazwa wskazuje, ten system grzewczy polega na wpuszczaniu do pomieszczenia powietrza o bardzo wysokiej temperaturze. Trzeba jednak wiedzieć, że w momencie przerwania nadmuchu, wnętrze wyziębi się równie szybko, jak zostało ocieplone. Warto również mieć na uwadze, że powietrze wykorzystywane do ogrzewania jest bardzo suche.

 

Najlepszym pomysłem zdaje się ogrzewanie szklarni ogrodowej po prostu wodą. Jest to rozwiązanie ekologiczne i pod kilkoma względami ‒ najlepsze. Zapewnia duży komfort użytkowania i nie wpływa negatywnie na środowisko. Woda przechodzi przez rury grzewcze, oddając ciepło do wnętrza pomieszczania. Natomiast ogrzanie wody do oczekiwanej temperatury odbywa się za pomocą kotła grzewczego.