Precyzja toczenia metodą CNC

Precyzja toczenia metodą CNC

Toczenie to jedna z najpopularniejszych metod obróbki metali, która w dużym skrócie polega na nadawaniu metalowemu przedmiotowi żądanego kształtu poprzez skrawanie jego powierzchni przy pomocy tokarki.

W tokarce przedmiot ten poddawany jest ruchowi obrotowemu, natomiast nóż tokarski ruchowi liniowemu. Dzięki komputeryzacji proces ten stał się o wiele bardziej precyzyjny niż kiedyś, a tzw. toczenie CNC pozwala dzisiaj na formowanie najbardziej skomplikowanych kształtów w bardzo krótkim czasie.

 

Co to jest CNC?

Skrót CNC pochodzi od angielskiego sformułowania „Computerized Numerical Control”, które należy rozumieć jako komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Terminem tym określa się przede wszystkim metody obróbki metali przy pomocy urządzeń sterowanych komputerowo, takie jak frezowanie, czy wspomniane toczenie CNC.

W każdym przypadku działaniem obrabiarki steruje komputer wyposażony w specjalne oprogramowanie, które pozwala na sprecyzowanie wielu parametrów obróbki, a przede wszystkim na dokładną realizację projektu (przygotowanego także przy pomocy oprogramowania komputerowego). Nietrudno sie domyślić, że CNC zrewolucjonizowała obróbkę metali, ponieważ w porównaniu z obróbką manualną jest o wiele dokładniejsze, szybsze, a także mniej kosztowne.

 

Zalety toczenia CNC

Na pierwszy rzut oka tokarki sterowane komputerowo nie różnią się od tradycyjnych tokarek obsługiwanych ręcznie. Sekret ich działania tkwi w zintegrowanym komputerze wyposażonym w specjalistyczne oprogramowanie, które pozwala perfekcyjnie zaplanować proces produkcji. Dzięki niemu można dostosować pracę maszyny do rodzaju materiału i jego specyficznych parametrów, a poprzez precyzyjne sterowanie idealnie odwzorować na nim zaprojektowany kształt.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Renox oferującej profesjonalne toczenie CNC, metoda ta umożliwia kształtowanie powierzchni przedmiotu z jego zewnętrznej i wewnętrznej strony, a finalnie pozwala otrzymać nawet najbardziej wymyślny i skomplikowany kształt z precyzją trudną do osiągnięcia przy obróbce manualnej.

Co więcej, w porównaniu do tradycyjnych tokarek, te obsługiwane komputerowo pozwalają w tym samym czasie wyprodukować dużo większą liczbę produktów, co czyni je bardziej wydajnymi. Warto podkreślić, że metoda CNC eliminuje błędy produkcyjne oraz pozwala niezwykle efektywnie wykorzystywać materiał, co powoduje, że proces produkcji jest mniej kosztowny.