Jak zapewnić dziecku spokojny sen

projektor dla niemowlaka

Sporym zmartwieniem wielu rodziców są kłopoty dziecka z zaśnięciem. Nie zawsze pomaga noszenie na rękach, bujanie czy śpiewanie kołysanek.

Na zasypianie malucha i jego spokojny sen ma wpływ kilka czynników. Jak zatem przygotować pomieszczenie i co robić, by pomóc dziecku w zaśnięciu?

Kilka podstawowych zasad

Każde małe dziecko potrzebuje rutyny. Pomaga ona w codziennym funkcjonowaniu i „programuje” organizm zgodnie z planem dnia. Dziecko powinno więc chodzić spać o stałych porach – według lekarzy, w przypadku niemowląt, są to okolice godziny 19:00.

Po wieczornej kąpieli warto wykonać dziecku masaż ciała, który go zrelaksuje i wyciszy. Należy też ograniczyć o tej porze wszelkie bodźce, które malucha dodatkowo pobudzą. Pomieszczenie, w którym dziecko śpi powinno być odpowiednio dostosowane, m.in. pod względem temperatury – optymalna to 20°C.

Łóżeczko dziecka musi stać w takim miejscu, by docierało tam jak najmniej światła i hałasu. Ważną kwestią jest też wygodny, odpowiednio dobrany materacyk. Z kolei piżama powinna być wykonana z naturalnego materiału i adekwatna do temperatury w pokoju – przegrzewanie czy wychłodzenie ciała nie wpływa dobrze na sen.

 

Pomocne gadżety

W usypianiu pomocne bywają przeznaczone do tego akcesoria, dostępne na rynku. Warto ułatwiać życie sobie i dziecku – nie zaszkodzi zatem wypróbować kilku z nich. Świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju pozytywki, karuzele i tzw. szumisie, czyli maskotki wydające odgłos szumu, który doskonale uspokaja i wycisza kilkumiesięczne bobasy. Innym gadżetem, który poleca wielu rodziców, jest otulacz dla niemowlaka.

Badania dowodzą, że dziecko w pierwszych miesiącach życia czuje się bezpiecznie, gdy jest zawinięte, otulone i ma nieco ograniczone ruchy – dokładnie tak, jak w łonie matki. Jeśli więc maluch ma problemy ze snem i jest niespokojny, warto spróbować tej metody.

Dobrym pomysłem może okazać się także projektor dla niemowlaka, emitujący dźwięki i obrazy. Przy okazji pełni on także rolę lampki nocnej, dając delikatne światło. Warto dodać, że projektor dla niemowlaka dostępny jest w wielu kształtach i kolorach (np. w jako zwierzę czy postać z bajki), przez co może stanowić ciekawą ozdobę dziecięcego pokoju.

Polecamy sklep z artykułami dla niemowląt Bebeli.pl