Modernizacja budynku – na co zwrócić uwagę

Modernizacja budynku

Obiekty budowlane są szczególnie narażone na różne szkodliwe czynniki, dlatego tak istotna jest dbałość o dobry stan budynków.  Modernizacje budynku są potrzebne, aby obiekt nie stracił swojej atrakcyjności i – co ważniejsze – był bezpieczny w użytkowaniu. Nawet najlepszy projekt i najsolidniej zbudowany obiekt nie uchroni się przed zębem czasu.

Bez koniecznych napraw i unowocześnień jest wielce prawdopodobne, że nawet najpiękniejszy obiekt prędzej czy później zmieni się  w ruinę. Zniszczone posadzki betonowe, nieszczelne dachy, spękane tynki, przestarzałe instalacje… To poważne problemy,  które powodują nie tylko obniżenie wartości nieruchomości, ale także wyraźnie zagrażają bezpieczeństwu.

Naczelnym celem modernizacji jest przywrócenie budynkowi jego dawnej świetności. Czasem chodzi po prostu o to, aby budynek odzyskał swoją dawną funkcjonalność (np. remonty kamienic mieszkalnych).

 

Modernizacje budynku

Coraz popularniejsze są jednak modernizacje budynku, służące przystosowaniu go do nowych funkcji. Miasta bardzo często aranżują zabytkowe kamienice mieszkalne na przykład na pomieszczenia biurowe czy budynki użyteczności publicznej.

 

Ale modernizacje dotyczą nie tylko zabytkowych obiektów. Wielu właścicieli prywatnych domów decyduje się na szereg zmian.

Powodem najczęściej jest chęć wygospodarowania nowych przestrzeni mieszkalnych lub zmiana ich funkcji. Najczęściej podejmowanymi działaniami są: zmiany układu pomieszczeń, ocieplanie ścian i dachu (zwłaszcza w przypadku adaptacji poddasza), wymiana posadzek (stare posadzki betonowe zastępuje się nowocześniejszymi), modernizacja instalacji.

One Response

  1. Akeksy