Co zrobić z wolnymi środkami finansowymi?

Jak inwestować?

Eksperci potwierdzają, że nie wystarcza już jedynie odkładanie pieniędzy. Teraz priorytetem jest ich inwestowanie. To właśnie dzięki temu nasze środki można pomnażać i cieszyć się jeszcze większymi nadwyżkami pieniędzy. Podpowiadamy, gdzie ulokować zgromadzone środki, by ich nie stracić, ale właśnie generować kolejne zyski.

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe jest drugim najczęściej wybieranym rachunkiem bankowym. Zakładane jest najczęściej, zaraz po tradycyjnym koncie rozliczeniowym. Nowoczesne konto oszczędnościowe pozwala dowolnie dysponować środkami finansowymi, a przy tym gwarantuje oprocentowanie. Odsetki naliczane są w skali miesiąca albo jednego dnia – wiele zależy od propozycji banku. Dzięki temu inwestor może odnotowywać zyski nawet od niewielkich kwot, jakie zostały zaksięgowane na takim rachunku.

Wybierając konto oszczędnościowe, należy patrzeć na warunki, jakie oferuje bank. Niektóre pozwalają nie tylko na generowanie zysków, ale są przy tym funkcjonalnym rachunkiem, z którego można korzystać dowolnie. Te najlepsze pozwalają na wypłaty z bankomatów czy realizację przelewów online bez utraty zgromadzonych odsetek.

 

Lokaty terminowe

Okazuje się, że lokaty są najczęściej wybieranym instrumentem inwestycyjnym. Wszystko dlatego, że pozwalają zarabiać bez istnienia ryzyka inwestycyjnego. Oznacza to, że inwestor ma gwarancję odzyskania wniesionego kapitału nawet wtedy, gdy zerwie warunki umowy. W tym przypadku również zysk jest pewny. Choć jest nieco mniejszy niż w przypadku agresywnych form inwestycyjnych, to Polaków cieszy fakt, że na pewno zarobią.

Bez względu na to, czy wybierzemy produkt, jakim jest lokata długoterminowa czy postawimy raczej na inwestowanie w krótkim terminie, zasada zawsze jest taka sama. Inwestor decyduje się „zamrozić” na lokacie określoną sumę pieniędzy, którą bank może dowolnie dysponować. W zamian wynagradza inwestora korzystnym oprocentowaniem. To właśnie odsetki stają się dla niego zarobkiem.

 

Jak inwestować?

W praktyce sprawdza się teoria, zgodnie z którą to inwestycje długoterminowe pozwalają osiągać większy zysk. Bez względu na rodzaj wybranego instrumentu, należy stawiać na lokowanie pieniędzy w długim okresie. Doskonałym przykładem jest lokata długoterminowa, która jest znacznie lepiej oprocentowana niż ta, której umowa wiąże się z inwestycją w krótkim czasie.

Im więcej zainwestujemy, tym więcej możemy zyskać. To kolejna zasada, której powinien trzymać się każdy inwestor. Okazuje się jednak, że Polacy niechętnie „zamrażają” swoje środki. Najczęściej na inwestycje przeznaczamy tylko 70% zgromadzonych pieniędzy. Przeważnie nie jest to więcej niż 10 000 złotych.

 

Podsumowanie

Bez względu na to, jaką formę inwestycji wybierzemy, należy dobrze przemyśleć naszą sytuację finansową. Kluczowa staje się odpowiedź na pytania:

– Czy nasza sytuacja finansowa pozwala na „zamrożenie” określonej sumy pieniędzy?

– Czy nadejście tzw. czarnej godziny albo nieprzewidzianych wydatków nie spowoduje konieczności zerwania umowy z bankiem?

– W jakim okresie chcemy inwestować?

– Jaką sumę pieniędzy chcemy przeznaczyć na inwestowanie?

– Na jakie zyski liczymy?